The Waterville-Elysian-Morristown track and field teams decided to divide and conquer on Thursday.

Some of its members took to Lakeville North for a meet, while most of the Buccaneers were at Waseca’s invitational.

Jaden Taylor impressed with a win in boys pole vault winning with a height of 13 feet, 6 inches.

MaeLea Harmon won the girls 100-meter dash by over a second at 12.08 and anchored the winning 400 relay team.

WEM will be all together for the Subsection 2A-6 meet 4 p.m. Thursday at St. James Area High School.

Lakeville North invitational

WEM events listed

BOYS

800 relay: T1. WEM (Jaden Taylor, Tyler Hermel, Tanner Ranslow, Isaac Pratt) 1:35.31, Big Lake 1:35.31, 3. Owatonnna 1:39.91

400 relay: 1. Orono 43.95, 2. WEM (Taylor, Hermel, Ranslow, Pratt) 44.21

Pole vault: 1. Taylor (WEM) 13-6, 2. Luke Noble (Big Lake) 13

Shot put: 1. Eli Mostaert (North) 50-6, 7. Levi Wolter 42-5

GIRLS

100: 1. MaeLea Harmon (WEM) 12.08, 2. Angela Grassi (North) 13.16, 14. Hannah Petry 14.51

400 relay: 1. WEM (Alexis Morsching, Toryn Richards, Petry, Harmon) 51.04, 2. North 51.67

High jump: 1. Josie Liebl (North) 5-2, 2. Richards 5

Pole vault: 1. Mikelle Naatjes (North) 10-6, 3. Richards 9-6, 5. Riley Sammon 8

Waseca invitational

Boys team results — 1. Waseca 168, 2. WEM 43, 3. St. Peter 38, 4. New Ulm 10

Girls team results — 1. Waseca 156, 2. St. Peter 51, 3. WEM 43, 4. New Ulm 2

WEM top three results listed

BOYS

3,200 relay: 1. Waseca 9:40, 2. WEM 9:48.2

800 relay: 1. Waseca 1:37, 3. WEM 2:02.22

Discus: 1. Marcus Hansen (Waseca) 161-10, 2. Sam Rezac 103-3

400 relay: 1. Waseca 46.59, 2. WEM 50.68

Triple jump: 1. Matt Seberson (Waseca) 58-4½, 3. Cole Kokoschke 36-2

Pole vault: 1. Peyton Larson (Waseca) 11, 3. Ethan Greenwald 8-6

Shot put: 1. Hansen (Waseca) 54½, 3. Jate Mattson 33-3

800: 1. Colton Halla (Waseca) 2:07.11, 3. Matthew Van Houdt 2:25.96

1,600 relay: 1. St. Peter 3:55.03, 3. WEM 4:20.94

GIRLS

3,200 relay: 2. 1. Waseca 12:06.42, 2. WEM 12:39.47

800 relay: 1. Waseca 2:03.07, 2. WEM 2:07.5

400 relay: 1. Waseca 54.76, 2. WEM 1:00.48

400: 1. Kiyonia Alexander (St. Peter) 1:09.82, 2. Gia Hanson 1:20.07

Triple jump: 1. Lexi Johnson (St. Peter) 28-4, 3. Josephine Volkmann 27-4½

Shot put: 1. Mackenzie Paul (Waseca) 29-8, 3. Kelsey Kuball 27-11½

200: 1. Alexia Cates (WEM) 30.1, 2. Camryn Lynch (Waseca) 31.29

1,600 relay: 1. WEM 4:44.08, 2. Waseca 5:22

Reach Sports Editor Mike Randleman at 507-333-3119 or on Twitter @fdnmike.

© Copyright 2019 APG Media of Southern Minnesota. All Rights Reserved.{p style=”color: #000000; font-family: tahoma, arial, helvetica, sans-serif; font-size: 12px ”}{p style=”color: #000000; font-family: tahoma, arial, helvetica, sans-serif; font-size: 12px ”}{p style=”color: #000000; font-family: tahoma, arial, helvetica, sans-serif; font-size: 12px ”}{!--[if gte mso 9]}{xml} {o:OfficeDocumentSettings} {o:AllowPNG/} {/o:OfficeDocumentSettings} {/xml}{![endif]--}{!--[if gte mso 9]}{xml} {w:WordDocument} {w:Zoom}0{/w:Zoom} {w:TrackMoves}false{/w:TrackMoves} {w:TrackFormatting/} {w:PunctuationKerning/} {w:DrawingGridHorizontalSpacing}18 pt{/w:DrawingGridHorizontalSpacing} {w:DrawingGridVerticalSpacing}18 pt{/w:DrawingGridVerticalSpacing} {w:DisplayHorizontalDrawingGridEvery}0{/w:DisplayHorizontalDrawingGridEvery} {w:DisplayVerticalDrawingGridEvery}0{/w:DisplayVerticalDrawingGridEvery} {w:ValidateAgainstSchemas/} {w:SaveIfXMLInvalid}false{/w:SaveIfXMLInvalid} {w:IgnoreMixedContent}false{/w:IgnoreMixedContent} {w:AlwaysShowPlaceholderText}false{/w:AlwaysShowPlaceholderText} {w:Compatibility} {w:BreakWrappedTables/} {w:DontGrowAutofit/} {w:DontAutofitConstrainedTables/} {w:DontVertAlignInTxbx/} {/w:Compatibility} {/w:WordDocument} {/xml}{![endif]--}{!--[if gte mso 9]}{xml} {w:LatentStyles DefLockedState=”false” LatentStyleCount=”276”} {/w:LatentStyles} {/xml}{![endif]--}{!--[if gte mso 10]} {style} /Style Definitions / table.MsoNormalTable {mso-style-name:”Table Normal”; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:””; mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt; mso-para-margin:0in; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:”Times New Roman”; mso-ascii-font-family:Cambria; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:”Times New Roman”; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Cambria; mso-hansi-theme-font:minor-latin } {/style} {![endif]--} {!--StartFragment--} {!--EndFragment--}

Sports reporter for the Faribault Daily News. Graduated from Iowa State University in 2016. Originally from Eden Prairie, Minnesota.

Load comments